Lyžování Marmolada, Arabba

Nadmořská výška: 1.162 – 3.269 m

Cesta autem: Praha – Brennero – Odbočka z dálnice Bressanone, Brunico, Corvara, Passo Campolongo,  Malga Ciapela,/Marmolada

Vzdálenost:680 km z Prahy

Díky ledovci byla Marmolada jedním z mála italských areálů, který mohl nabídnout letní ledovcové lyžování. Bohužel v létě 2006 byl letní provoz na ledovci Marmolada ukončen.

Marmolada ale samozřejmě stále zůstává lyžařským střediskem – na ledovci se ale lyžuje jen v zimě. Díky propojení přes Passo Padon s blízkým střediskem Arraba je pak k dispozici více než 500 km sjezdovek celé oblasti Dolomiti Superski.

Nejatraktivnější lyžařskou oblastí v Arabbě je areál kolem hory Porta Vescovo (2478 m). Můžete si koupit permanentku přímo do ní, anebo o něco dražší pro celou Arabbu.

Přímo v Arrabě je parkoviště, kde stojí nástupní stanice lanovek k Porta Vescovo. Pro cestu nahoru si můžete vybrat sedačku, kabinu nebo vajíčko (není to malá 6kabinka, ale uveze 25 lidí). Z obou kabinových lanovek budete mít krásný výhled a ještě k tomu Vás dovezou bez přestupu až nahoru.

Vzdálenosti:

Malga Ciapela (Marmolada) – Arabba – 25 km

M.C. – Civetta (skiareál) – 13 km

M.C. – Canazei – 13 km

M.C. – Passo Fedaia – 6 km

M.C. – Rocca Pietore (směr Alleghe) – 4  km

M.C. – Saviner di Caprile (směr Alleghe)  – 7 km

Marmolada – královna Dolomit vládne se svými 3.342 m nad Rocca Pietore a nad celým údolím, které se táhne až k Malga Ciapele. Toto malé údolí se nachází na rozhraní Benátska a Trentina a nejlépe přístupné je z jihu přes Vittorio Veneto, Belluno Alleghe. Ačkoliv Marmolada láká díky lyžování na ledovci i v létě, zůstává nezasažená turistikou a uchovává si tradiční ráz a atmosféru.

Nenabízí mnoho zábavy mimo sjezdovky, a proto je ideální pro ty, kdo hledají krásu hor a vřelé přijetí. Lyžařská oblast Arabba – Marmolada – Malga Ciapela  prošla v posledních letech výrazným vývojem a dnes je považována za jednu z těch nejzajímavějších. Arabba (1.600 m), uspokojí jak začátečníky, tak i náročné. Malga Ciapela je zase výchozím místem na Marmoladu i na vleky, které se napojují na Arabbu a na Sella Ronda. Ideální pro lyžaře, kterým vyhovují volné terény mimo sjezdové tratě.  V městečku Rocca Pietore najdete vše potřebné od obchodů a lékaře, přes informační středisko až po restaurace a kavárny. Hlavním lákadlem zůstává krása okolní přírody s některými zajímavostmi jako například kaňon Serrai ve vesnici Sottoguda, hlubokým průsmykem mezi skalami (dlouhým 2 km), který se dá projít pěšky. V zimě nabízí možnost lezení po ledopádech. Výhodou je také blízkost Civetty, další lyžařské oblasti v Dolomiti Superski.

Sella Ronda

Sella Ronda je určitě nejvíce fascinující lyžařský okruh v celých italských Alpách. Provede Vás čtyřmi oblastmi Dolomiti Superski: Val di Fassa/Carezza, Arabba/Marmolada, Alta Badia (10 km černých, 65 km červených, 55 km modrých tratí) a Val Gardena (18 km černých, 105 km červených, 52 km modrých tratí). Na cestu je možné se vydat ve směru hodinových ručiček (po oranžové – 42 km tratí, 4 kabiny, 6 sedaček ,1 vlek) nebo po zcela jiných sjezdovkách v opačném směru (zelené značky – 39 km tratí, 2 kabiny, 10 sedaček, 3 vleky). Je vhodný i pro středně zdatné lyžaře. Celkově se nabízí více variant sjezdových tratí, od závodních tratí ve Val Gardeně a Arabbě až po skialpinistické tratě Sass Pordoi (2.950 m n. m.).  K tomu, abyste se mohli na tento okruh vydat, je třeba skipas Dolomiti Superski. (Doporučuje se vyrazit ráno co nejdříve, protože vleky se zavírají mezi 16.00-16.30). Náročnější by si neměli nechat ujít sjezdovky jako Sasslong – S. Cristina di Val Gardena a Gran Risa – La Villa in Alta Badia využívané i pro Světový pohár, nebo další černé sjezdovky jako Ciampinoi  – Selva Gardena a Fodoma a Porta Dos – Arabba.

GIRO DELLA GRANDE GUERRA – okruh první světové války

Tento lyžařský okruh vede kolem Col di Lana, který je symbolem a svědkem krutých bitev za 1. světové války. Vede kolem mnoha vojenských stanovišť a průchodů s nádherným výhledem. 40-ti kilometrový výlet je vhodný i pro středně zdatné lyžaře a je možno jej absolvovat jak ve směru hodinových ručiček (fialové značky), tak i v opačném směru (po modré), ale určitě ta více fascinující a zároveň náročnější je druhá varianta.

Muzeum 1. velké války (1915-1918) naleznete v 2.950 m ve stanici lanovky Serauta.

Zpět ma katalog lyžování Marmolada a Arabba

Napsat komentář

Váš email nebude publikován. Povinná pole jsou označena symbolem *