Dovolená u moře v Itálii autem

Datum: 
6. 2. 2020
Autor: 
lucyholiday

Přímořská letoviska severní Itálie patří mezi nejoblíbenější destinace pro letní dovolenou. Velkou předností je relativně blízká vzdálenost z Čech i Moravy. To umožňuje i méně zkušeným řidičům se vydat vlastním autem. Stále více lidí tak dává přednost cestě vlastním autem s možností naplánování si zastávek i trasy podle vlastních potřeb. Cesta na dovolenou do Bibione, Caorle nebo Lignana se dá zvládnout po rakouských a italských dálnicích během rozumné doby. Navíc nejste omezeni počtem zavazadel (což ocení zejména rodiče menších dětí, kde transport všelikých nafukovaček do vody a hraček je „nezbytný“).

Apartmány v Itálii jsou velmi pěkně vybaveny včetně nádobí, příborů a potřeb na vaření.

Pro ty z vás, kteří třeba pojedete poprvé nebo i pro zkušenější řidiče, kteří už u moře v Itálii byli, jsme sepsali následující řádky.

Rakousko – dálniční známky 2020

Dálnice v Rakousku jsou podobně jako u nás zpoplatněny dálniční známkou. Některé úseky, především tunely, se hradí formou výběru mýta před tunelem.

Možná vás bude zajímat:

Při cestě přes Vídeň směrem na Graz vám bude  stačit rakouská dálniční známka (Vignette).

Při cestě přes Linz vás čeká mýtné v tunelu Tauern Katschberg mezi Salzburgem a Villachem na dálnici A10.

10 ti denní rakouská dálniční známka v roce 2020 stojí 9,4 €

Oproti roku 2019 nepatrně podražila, můžete ji koupit na čerpacích stanicích u hranic v ČR nebo v Rakousku. Nabízí je i některé směnárny v Čechách (v případě zájmu vám ji seženeme a pošleme poštou za cenu bez navýšení). Desetidenní známka vám pro klasický pobyt od soboty do soboty bude stačit, planost vám do ní vyznačí samotný prodejce.

Mýtné v Rakousku

Jednosměrný průjezd tunelem Tauern Katschberg vás bude stát  cca 11,50 €.

Pozor tip pro vás:

Mýtnému i případným kolonám před tunelem se lze vyhnout objížďkou  po místní komunikaci přes  Obertauern a Katschberg. Máme osobně vyzkoušeno, rádi popis cesty pošleme. Rozdíl ve vzdálenosti je zanedbatelný a navíc si prohlédnete krásně upravený rakouský venkov a pýr horských středisek. Při jízdě po dálnici docela dobré osvěžení.

Jinak se cestou na dovolenou do Itálie poplatky za daší průjezdy tunelů v Rakousku a Itálii neplatí.

 

Dálniční poplatky v Itálii

Dálnice se v Itálii platí formou mýtného podle počtu ujetých kilometrů.

Při vjezdu na placenou dálnici si u mýtné brány vytisknete lístek (ten doporučuji neztratit). V hlavní sezóně lístky pro urychlení provozu často rozdávají přímo řidičům v autech zaměstnanci mýtnice.

Při výjezdu z dálnice jsou umístěny pokladny.

Pokladny jsou označeny několika tabulemi:

  • Žlutá tabule s nápisem TELEPASS

Tento průjezd je určen pouze pro držitele karet platební systému dálnic Telepass, což není náš případ.

  • Modrá tabule s nápisem CARTE

Pro nejrychlejší průjezd, zaplatíte kartou v automatu.

  • Bílá tabule s penězi a rukou

Klasická platba – obsluze předáte lístek a na displeji naskočí částka k platbě. Obsluze předáte peníze a ta vám vrátí případné drobné

  • Bílá tabule s penězi (bez zobrazené ruky)

Zaplatíte automatu – vložíte lístek, naskočí částka k platbě. Vložíte mince nebo papírové bankovky a automat vám vrátí přeplatek.

 

Výše poplatku za dálnici v Itálii

 

Vjezd na dálnici z Rakouska             Místo pobytu             Výjezd z dálnice              Mýtné v €

Tarvisio                                              Bibione                       Latisana                                  11,50

Tarvisio                                              Caorle                         San Stino di Livenza              14,10

Tarvisio                                               Lignano                       Latisana                                  11,50

 

Orientačně platí v Itálii částka 2,-Kč za kilometr dálnice.

Konkrétní poplatky si můžete ověřit přímo na webu http://www.autostrade.it/autostrade_en-gis/gis.do

 

 

Povolené rychlosti na silnicích v Rakousku

Důležitá informace:

 

Na bránách rakouských dálnic se objevuje nejen rychlostí omezení, ale někdy i nepatrná svítící zkratka IG-L. je sice nepatrná, ale určitě se nevyplatí ji přehlédnout. Označuje totiž neomezený úsek, na kterém snížená rychlost platí. Konec tohoto úseku pak označují koncové dopravní značky, které známe i u nás.

Jde o zkratku zákona o ochraně ovzduší. Při překročení rychlosti v takovémto úseku hrozí nejen pokuta za nedodrženou rychlost. ale řidič porušuje i zákon o ochraně ovzduší.

Takže pozor a nohu z plynu.

Pokuty jsou vysoké, už při překročení povolené rychlosti o 10 km/h zaplatíte 35€ (místo standartních 20€)

 

 

Povolené rychlost na silnicích v Itálii

Ještě bychom vás chtěli upozornit na označení úseků, kde se rychlost na dálnici v Itálii měří radarem

Věříme, že vám byly alespoň některé informace pro dovolenou u moře v Itálii užitečné. Cestu do apartmánů v BibioneCaorle nebo Lignanu si podle možnosti zpestřete častějšími přestávkami na velmi slušně vybavených odpočivadlech v Rakousku, poslechem hudby v autě a podobně.

Budeme moc rádi, když nám napíšete své poznatky z cesty, rádi je doplníme pro ostatní řidiče.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram